Napjaink egyik legkomolyabb környezeti problémája a fakitermelés, azonban a fák újratermelése évekbe telik, továbbá a kitermelés mértéke is egyre komolyabb méreteket ölt, károsítva ezzel a természetet – írja a hvg.hu. Erre a problémára próbálnak megfelelő megoldást találni a kutatók.

A Rice Egyetem tudósainak felfedezése áttörést hozhat a kérdésben, ugyanis kifejlesztettek egy különleges fát, mely sokkal erősebb, mint a természetben előforduló igazi fa, ráadásul képes megkötni a szén-dioxidot, hozzájárulva ezzel a kibocsátások csökkentéséhez.

De hogyan is történik mindez?

A kutatók a fa színt adó részeit eltávolították, így megalkottak egy hierarchikus, porózus struktúrát, amit beáztattak egy olyan mikrorészecskéket tartalmazó oldatba, ami képes a káros anyagok elnyelésére. Olyan eljárást választottak tehát, melynek köszönhetően a mesterséges fa szerkezete nagyban hasonlít a természetes fáéra, miközben a szén-dioxidot is megköti. Sőt, minél több szén-dioxidot nyel el ez a faanyag, annál erősebb lesz.

A kutatók remélik, hogy a mesterséges fa hasznosítható lesz építkezéseken, bútorgyártás során és még számtalan iparágban.

Indexkép: Pixabay