Nem veszik még a távoli múltba 2022 nyara, amikor azon gondolkodtak a gabonakereskedelemben járatos szakértők, a döntéshozók és politikusok, hogyan lehetne megoldani azt, hogy a világpiacról hiányzó ukrán gabona zöld lámpát kapjon, a fekete-tengeri kikötők lezárása és a háború ellenére is eljusson a termény a célországokba, jellemzően Észak-Afrikába és a Közel-Keletre.

Többféle intézkedés is született, az ENSZ segítségével tető alá hoztak egy gabonaszállításra vonatkozó megállapodást, és a vasútvonalak fejlesztése is felgyorsult, biztosítva utóbbival az ukrán gabona számára a szárazföldi útvonalat.

Amíg a háború kitörése (sőt már 2022 januárjában a háború puszta valószínűsége is) ugrásszerűen megemelte a terményárakat a világpiacon, hiszen két gabona-nagyhatalom feszült egymásnak, addig az ukrán áru világpiacra való újbóli kikerülésének lehetősége csökkentette azokat.

Az, hogy nehéz volt kiigazodni termelőként, és biztosra menni a terményeladásokkal kapcsolatban, enyhe kifejezés, hiszen az utóbbi évtizedben nem nagyon volt arra példa, hogy a kukorica ára akár egy napon belül is 15-20 eurós mozgást mutasson, vagy hogy drágábban lehessen valamit eladni betakarításkor, mint hónapokkal később.

Most ott tartunk, hogy a magyar termelőknél rengeteg kukorica van a tárolókban

És nem csak 2022-es, amivel akár minőségi problémák is lehetnek, hanem 2021-es is van bőven, amivel kapcsolatban sosem merültek fel lényeges minőségi problémák. A 2021-es kukorica értékesítése ugyanis már 2022 közepén sem ment olajozottan.

Az AKI PÁIR adatai szerint először 2022 márciusának elején került 100 ezer forintos árszint fölé a takarmánykukoricának tonnája, ami egészen októberig emelkedő tendenciát mutatott és meg sem állt közel 140 ezer forintig.

A termelők közül sokan azonban arra panaszkodnak, hogy hiába mutatnak ilyen magas árat a hivatalos adatok, a magyar árunak nem volt vásárlója, mióta az ukrán gabona elérhető. Annak ellenére is így van ez, hogy ukrán gabonát eredetileg nem a közép-európai piacra szánták.

A számok azóta a statisztikák szerint csökkennek, a takarmánykukorica ára jelenleg ott tart a hivatalos adatok szerint, ahol tavaly márciusban, de sok termelő azt mondja, ha el is tudná adni, az meg sem közelítené a 100 ezer forintot.

Heves viták az ukrán kukorica minősége körül

Mindeközben sokan azt kifogásolják, hogy az ukrán kukorica piacrontó hatása még elkeserítőbb, ha azt is számba vesszük, hogy valószínűleg nem olyan a minősége, ami megfelelne az előírásoknak. Ezzel kapcsolatban inkább találgatni lehet, mert hivatalosan nem érkezhet az országba olyan áru, ami nem felel meg az EU-s szabványoknak, mégis körbejárják az internetet az alábbihoz hasonló videók:

Sőt, Nagy István agrárminiszter komoly ellenőrzéseket ígért, a MAGOSZ és a NAK közös közleményükben azt írták, hogy az ukrajnai gabona sokszor nem felel meg az uniós előírásoknak, és egészségügyi kockázatot is jelent.

Az érem másik oldala

A minőségi problémák természetesen nem fogadhatóak el, de ha pusztán csak az import gabona beáramlásának tényét nézzük, nem vehetjük ki a képletből az állattartókat. A terményárak csökkenése hatalmas pofon a szántóföldi növénytermesztéssel foglalkozó gazdálkodók számára, de az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a tavalyi terményárak az állattenyésztési ágazatot a teljes kilátástalanságba sodorták, a jelenlegi helyzet, a takarmányárak csökkenése jelent némi fellélegzést az ágazatnak.

A helyzetet sok magyar gazda kilátástalannak tartja

A teljes igazságot valószínűleg csak kevesen láthatják, mindenestre rengeteg kérdés merül fel, amelyeket a gazdálkodók megfogalmaznak ismerve saját helyzetüket és az elmúlt évtizedekben tapasztalt trendeket:

  • "Tele van a terménytároló 2021-es és 2022-es gabonával, nem tudom eladni, hova teszem majd az idei árpát és búzát?"
  • "A vizsgálatok szerint nem megfelelő minőségű ukrán (vagy magyar) kukorica hová kerül?"
  • "Miből vegyem meg a tavaszi munkák megkezdéséhez szükséges inputokat, ha egyszer nem tudom eladni a terményemet? Ne is vessek az idén kukoricát és napraforgót?"

Ha neked is van kérdésed, véleményed a témával kapcsolatban, küldd el nekünk a [email protected]-ra.

A terménypiaci helyzettel kapcsolatos összefoglalóink, elemzéseink, a legfrissebb adatok a Terménypiacok rovatban érhetőek el.

Indexkép: Envato